Die heiligen Messen im tridentinischen Ritus werden in der beuthener Hl. Geist Kirche regelmäßig jeden Sonntag und Feiertag um 9:45 gefeiert.

In der St. Erzengel Michael Kirche in Gleiwitz werden die heiligen Messen jeden Sonntag und Feiertag um 15:30 gefeiert.

The Traditional Latin Mass is being celebrated regularly in Bytom Holy Spirit Church every Sunday and Feast at 9:45 AM.

In Gliwice St. Michael Archangel Church every Sunday and Feast at 15:30 PM.

Pořad bohoslužeb:

Bytom Mše sv. tridentská Kostel sv. Ducha v neděle i slavnosti v 9:45.

Gliwice Kostel sv. Michaela Archanděla v neděle i slavnosti v 15:30.

VIII Śląska Pielgrzymka Tradycji

W dniu św. Januarego członkowie Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej oraz wierni skupieni wokół Kościoła Św. Ducha w Bytomiu i Mszy św. trydenckiej, po otrzymanym błogosławieństwie, udali się wraz ze swoim nowym duszpasterzem ks. Pawłem Gwoździem oraz klerykiem Seminarium Duchownego w Opolu Tomaszem Brolem (z Parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu – Helence) w pieszej pielgrzymce z Bytomia do Piekar Śląskich, dziękując Bogu za 10 lat Mszy św. Wszechczasów w Bytomiu oraz jej owoce.

Pielgrzymi, po dotarciu do celu, wysłuchali Mszy św. w kościele kalwaryjskim pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego a następnie, odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozważając Mękę i Śmierć Pana Jezusa, Po pokłonieniu się i zawierzeniu swoich intencji Matce Boskiej Piekarskiej, pielgrzymi wrócili do Bytomia.

Zdjęcia z pielgrzymki można obejrzeć tutaj.

W Piekarach msza po staremu się odprawia...

W przeddzień Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, 13 września 2014 roku, Wierni ze Śląska przywiązani do tradycyjnych form pobożności, w tym w szczególności do Mszy św. trydenckiej, już po raz siódmy wyruszyli na pielgrzymi szlak z Bytomia do Piekar Śląskich, prowadzeni przez swojego duszpasterza ks. Jarosława Steczkowskiego.

Kilkudziesięciu uczestników pielgrzymki dziękowało Bogu za dar Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI oraz wypraszało u Pani Piekarskiej potrzebne łaski. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, odprawiona przez ks. Jarosława Steczkowskiego w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Kalwarii Piekarskiej.

Była to pierwsza Msza św. Wszechczasów odprawiona w Piekarach Śląskich po kiludziesięciu latach nieobecności... Celebracja Najświętszej Ofiary była możliwa dzięki życzliwemu nastawieniu kapłanów z Bazyliki Piekarskiej oraz staraniom Tomasza Klicha z Chorzowa. Należy wyrazić nadzieję, że Msza św. w rycie klasycznym na stałe zagości w diecezji katowickiej. Po Mszy św., pielgrzymi rozważali na piekarskich dróżkach kalwaryjskich Tajemnice Drogi Krzyżowej, a po niej modlili się w Bazylice Matki Bożej Piekarskiej. Po krótkim odpoczynku, pielgrzymi wrócili do Bytomia.

Obywatelski Bytom

W niedzielę 8 czerwca ulicami Bytomia przeszedł po raz drugi Marsz dla Życia i Rodziny.

Po Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP sprawowanej w intencji życia i bytomskich rodzin z kazaniem ks. dr Rajmunda Brola, Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się Marsz dla Życia i Rodziny w Bytomiu. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu lokalnego duchowieństwa oraz prasy, bytomianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości (m.in. Tarnowskich Gór i Radzionkowa) tłumnie (w marszu wzięły udział setki osób), całymi rodzinami, stawili się, aby publicznie dać wyraz swojego przywiązania do tradycyjnych wartości, takich jak: małżeństwo, wielodzietna rodzina, życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Wśród zgromadzonych dostrzec można było wiele kobiet w błogosławionym stanie. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych organizacji i ruchów katolickich: od Ruchu Światło-Życie, poprzez Odnowę w Duchu Świętym, Drogę Neokatechumenalną, Szkołę Nowej Ewangelizacji, Kościół Rodzinny i Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI, aż po tradycjonalistów związanych z Ruchem Tradycji na Śląsku.

Wagę zgromadzenia dostrzegli także niektórzy politycy i radni, biorący udział w marszu.

W upalne popołudnie, przy bezchmurnym niebie, uczestnicy marszu w kolorowym i radosnym korowodzie przeszli modląc się i śpiewając ulicami Śródmieścia, by zakończyć marsz rodzinnym piknikiem na bytomskim Rynku, w czasie którego – na scenie ustawionej dzięki pomocy miejskiej instytucji kultury - wystąpiły wielopokoleniowe zespoły muzyczne: rodzinny duet Danuty Sobiesiak i jej córki Anny, którym na gitarze akompaniował Wiktor Pacan oraz zespół "Oremus” pod dyrekcją Izabeli Hajdy z Radzionkowa.

W czasie zgromadzenia, odczytano list do jego uczestników, przygotowany przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz rozdawano petycję "Szkoła wolna od deprawacji".

Sukces kolejnego bytomskiego marszu skłonił organizatorów do deklaracji o kontynuowaniu dzieła w przyszłości.

Ogólnopolska Pielgrzymka Tradycji na Jasną Górę

W odpowiedzi na zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania, członkowie Stowarzyszenia Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej i wierni ze Śląska przywiązani do Mszy św. Wszechczasów i tradycyjnej pobożności, przybyli w dniu 26 października 2013 roku na Jasną Górę w ramach VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej „Tradiclaromontana”, aby wspólnie z katolikami z innych ośrodków Tradycji w Polsce modlić się u stóp Pani Jasnogórskiej, dziękując Bogu za Jej pośrednictwem za dar Mszy św. oraz owoce Motu Proprio Summorum Pontificum.

Pielgrzymka ze Śląska została zorganizowana przez duszpasterza śląskiego środowiska ks. Jarosława Steczkowskiego. Wyruszyła ona autokarem z Gliwic i Bytom, ale jak się okazało na miejscu w Częstochowie, wierni ze Śląska przybyli na Jasną Górę także pociągiem i samochodami osobowymi. W sumie wiernych ze Śląska (m.in. z Bytomia, Gliwic, Katowic, Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Gierałtowic, Imielina i Zabrza) było kilkadziesiąt (ok. 70 osób). To najlepsza frekwencja w naszym śląskim, katolickim pielgrzymowaniu.

Wierni ze Śląska razem z innymi wiernymi z różnych stron Polski wysłuchali uroczystej Mszy św. (lewitowanej) odprawionej przez ks. Krzysztofa Stępowskiego CSSR z Warszawy z kazaniem ks. Jacka Bałemby SDB o modlitwie, pokorze i miłości bliźniego w czasach powszechnego zamętu w Kościele. Po Mszy św. na Wałach Jasnogórskich wzięli udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, odprawionej przez ks. Jarosława Steczkowskiego, po której — w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej — dokonali Aktu Zawierzenia NMP. W czasie pielgrzymki nie zabrakło także wspólnej Koronki do Bożego Miłosierdzia i Różańca Świętego. Pielgrzymka była także okazją do spotkania i rozmów ze znajomymi z innych ośrodków Tradycji oraz wspólnego zdjęcia.

Pielgrzymi ze Sląska, dzięki sztandarowi Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej, byli jedyną grupą, rozpoznawalną wśród innych uczestników pielgrzymki.

W duchu pokuty i dziękczynienia

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, po wysłuchaniu Mszy św. w kościele Ducha Świętego, Wierni Tradycji Łacińskiej ze Śląska wraz ze swoim duszpasterzem x. Jarosławem Steczkowskim pielgrzymowali z Bytomia do Piekar Śląskich do Matki Boskiej Piekarskiej, dziękując Bogu za dar Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI i jego owoce oraz przepraszając za zniewagi wobec Jezusa i Jego Matki.

W drodze pielgrzymi m.in. rozważali wszystkie części Różańca Świętego, oddawali cześć Panu Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie w mijanych kościołach, kłaniali się Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu w Jego wizerunkach na przydrożnych Krzyżach.

Po dotarciu na Piekarską Kalwarię, na usłanych kamieniami ścieżkach, wśród opadających liści i kasztanów, razem ze swoim duszpasterzem wierni odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej, rozważając Mękę i Śmierć Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Po Drodze Krzyżowej, pielgrzymi modlili się przed ołtarzem głównym kościoła kalwaryjskiego a wychodząc z niego odśpiewali Christus Vincit. Następnie wierni udali się do Bazyliki Piekarskiej, gdzie pokłonili się Matce Boskiej Piekarskiej obchodząc na kolanach ołtarz z Jej Cudownym Obrazem, po czym - przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa - przyjęli Boże Błogosławieństwo.

Po krótkim odpoczynku, pielgrzymi udali się w drogę powrotną do Bytomia, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymka zakończyła się modlitwą w kościele Ducha Świętego.

Zdjęcia z Pielgrzymki są dostępne w galerii. Można do nich również przejść bezpośredno, klikając na LINK.

VI Śląska Pielgrzymka Tradycji

W najbliższą sobotę, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09.2013 roku) już po raz szósty odbędzie się Śląska Pielgrzymka Tradycji.

Tym razem ponownie powędrujemy do Piekar Śląskich do Matki Boskiej Piekarskiej. Wymarsz z Kościoła Ducha Świętego po Mszy św. o godzinie 10.00. Planowany powrót: godzina 16.00. Trasa: to ok. 5 km w jedną stronę. W Piekarach Śl. planowana jest Droga Krzyżowa.

Rodziny z małymi dziećmi mogą pójść tylko w jedną stronę i wrócić z Piekar Śl. środkami komunikacji miejskiej (szczegóły na stronie z rozkładem jazdy linii KZK GOP.

Osobiście doradzamy pozostawienie samochodów pod kościołem Ducha Świętego.

Serdecznie zapraszamy!

Podsumowanie Marszu za Życiem i Rodziną w Bytomiu

W niedzielę 9 czerwca, Bytom dołączył do ponad 100 miast w Polsce, maszerujących za Życiem i Rodziną.

Po Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP sprawowanej w intencji życia i rodzin przez Proboszcza ks. Piotra Kopca z budującym kazaniem ks. dr Rajmunda Brola, dziekana dekanatu żyglińskiego i proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Suchej Górze, Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się Marsz dla Życia i Rodziny w Bytomiu.

Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu lokalnego duchowieństwa oraz prasy, bytomianie tłumnie, całymi rodzinami, stawili się, aby publicznie dać wyraz swojego przywiązania do tradycyjnych wartości, takich jak: małżeństwo, wielodzietna rodzina, życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

W upalne popołudnie, przy słonecznej pogodzie, zwolennicy cywilizacji miłości przeszli modląc się i śpiewając ulicami Śródmieścia, by zakończyć marsz rodzinnym piknikiem na bytomskim Rynku, w czasie którego – na scenie ustawionej dzięki pomocy miejskiej instytucji kultury - wystąpiły wielopokoleniowe zespoły muzyczne: „Akatyst” pod dyrekcją Joanny Kamińskiej z Piekar Śląskich (parafia Świętej Rodziny) oraz koncertujące w Polsce i za granicą „Trąbki Jerycha” pod dyrekcją Adama Kleimana z Bytomia (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego). Na zakończenie marszu zaśpiewał ceniony w kraju Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Moniki Woleńskiej.

W czasie zgromadzenia, była także okazja do złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy wzmacniającym ochronę życia poczętego. Sukces pierwszego bytomskiego marszu skłonił organizatorów do deklaracji kontynuowania dzieła w przyszłości.